גופן ספר – תהליך יצירה

כיצד לתכנן ולעצב כראוי אות לטקסט רץ! הקריאה העיונית מתקיימת בסריקת העיניים בעיקר במדיום המודפס – קריאת סיפורת …

מאת: יהושע דיין

פורסם ב - ספטמבר 18, 2020

זמן קריאה משוער 5 דקות

אות ספר כיצד לתכנן ולעצב בצורה טובה, כתבה לטיפוגרפים!

הקריאה העיונית מתקיימת בסריקת העיניים בעיקר במדיום המודפס – קריאת סיפורת, עיון בספרי לימוד, ספרי קודש, ועיתונות.

השימוש המקובל בטקסט רץ מתבצע בגופנים מסורתיים, בעלי מטענים תרבותיים והיסטוריים, הם מאפיינים את השפה והתרבות שאליה הם משתייכים.

על בסיס צורך זה נוצרו הכתבים המוכרים לנו – פונט פרנקריהל, דוד, והדסה, הגופנים נוצרו לקריאה ממושכת ועל בסיסם פיתחו במהלך השנים המעצבים אותיות נוספות וחדשניות לצורך הקריאה העיונית.

בקריאה העיונית הטקסט מוכרח לזרום בקליחות – להיות אורירי ונעים במשקל עם נוכחות לא דקיק מדי ולא בולט מידי, בכתבה זאת מרוכזים השלבים המהותים לתכנון ובניית של פונט לטקסט רץ:

בניית השלד

תהליך בניית של פונט (סדרת אותיות) לקריאה עיונית (טקסט רץ) ארוך ומייגע במיוחד!
אותו נתחיל ביצירת נתיב האות וקביעת מאפייניו הגיאומטריים, בניית שלד צריכה להסתמך על המטען ההיסטורי והתרבותי של שפת הכתב שאנו מעצבים

בניית גריד האות

כדי ליצור פונט טוב נדרש לקבוע פרופורציות היחס של גובה ורוחב האות, האם אנחנו מפתחים אות ריבועית או אות מלבנית, נגדיר גם את גובה האותיות שעולות מעל קו גובה האות והיורדות תחת הקו, מומלץ למקם קוי עזר שיעזרו לנו לשמר את הפרופרציות בפיתוח ולהסתירם בעת הצורך.

תרבות האות העברית

סגנון והשראה

כדאי להחליט על האופי הצורני של האות, קליגרפי, סריף, סאן סריף, סלאב סריף, ג’ראנג, מיושן, מודרני, גרוטסק,ישנם גם את גופני ראווה בהשראה מעולמות ותוכן מגוונים ומשמשים לרוב לטקסטים קצרים ולמטרות נקודתיות.

קביעת עובי גגות, עובי הרגלים, אופי החיבורים הגבעולים, הגדרות עיצוביות, כניסת התגים ויחסי חלל וכתם, לרוב, באותיות מקורות, התנועה הזוויתית נשענת על תנועה אורגנית של ציפורן היוצרת חזרתיות דומה בקבוצות גליפים.

בשביל ליצור את מרכיב המהות של כל אות על נתיב האות נלביש בדימיוננו תנועה קליגרפית או מלבוש ראוותני שיצור את משמעות הכתב האופי והגבעולים, שינויי העובי בזויות, העובי של התגים, זווית כניסת הציפורן ועוד פרמטרים ומשתנים

לטרינג קליגרפי

הרמוניה וזרימה

לאחר גיבוש צורת האות והגדרותיה הצורניות, ניגש למחקר הדפסים של טקסטים בגדלים שונים בו נבחן שינויים רבים לצורך הרמוניה של הכתב.

בתהליך זה נעשה ויתורים כואבים על מרכיבי ראוה לצורך הרמוניה של הכתב, זאת כמי ערבות הדדית של כל אות כלפי חברתה

התהליך לא קל למעצב, משום שהוא תהליך של פישוט וויתור על צורניות מרהיבה, לצורך יצירת הרמוניה משמעותית שלא תעייף את העין כאשר האותיות נעות כתנועת גל שכל אות מזמינה את הבאה אחריה.

פונט רב מכר – אות טקסט

אופטיקה, פרופורציה סימטריה

לאחר יצירת ההרמוניה, ניגש לפתרון להידוק הרהיטות של האותיות, נבחן את הטקסטורה המתקבלת בגודל אות הספר, נפתור בעיות אופטיות, נטפל בדיקוק צמתים שחורים,

נבחן שינוים בפרופורציות האופטיות של האותיות המשתנות מאות פתוחה לסגורה, כמו"כ שינוים ומשיכות באזורים מתעגלים מעבר לקו האות לקבלת רושם דומה, למנוע תחושת ריחוף או ירידה של האות מתחת לקו הגג

ראוי לציין שהתובנות האופטיות בכל גודל (וסגנון) פונט בעלי משמעות שונה לכן ראוי שנתכנן את גודל הכתב שבו נרצה לבחון את התמורות האופטיות,

טיפוגרפיה עברית

לאחר מכן ניגש ליצירת שיווי משקל ויציבות טיפוגרפית, ישנם אותיות שמטבען להיראות נטויות או נוטות ליפול ויש דרכים מגוונות לטיפוגרפים ליצור להם יחסי גומלין לצורך יציבותן.

ריווח ומקצב

הריווח הוא החלל הלבן בתוכו יושבת צורת האות בה נקבע את המרווח משמאל וימין של כל אות, השאיפה היא להגיע לתחושת איזון בין חלל לכתם ולריווח זהה אופטית.

מקצב

המקצב הוא הקצב האחיד המתקבל מרגלי הכתב וחללי האות, והשאיפה להגיע למראה בעל קצב זהה ככל האפשר אותו נלקח בחשבון בין היתר ביצירת שלד הכתב ובריווח.

הריווח הוא ממוצע שייתן את מראה הכתב האוורירי והזורם ביותר בקריאה, במידת הצורך ניתן לשפר את הריווח בתכונות ריווח צימודים מתוכנת הנקרא קרנינג, זהו ריווח שנקבע לצימודים בין אותיות מסוימות שנראים בגלל המבנה שלהם רחוקות או קרובות מידי,

טיפוסי אות שונים הם בעלי בידול צורני שהותאם ואשר בא לידי ביטוי בגודל הגופן שבו מיועדת הקריאה וזה המקובל בסוג העימוד

אחת מהנוסחאות המקובלות היא מציאת האיזון הנכון בין רהיטות צורת השלד של כל אות (לצורך זיהוי מהותי ולמניעת בלבול בין אותיות דומות), לבין השאיפה לשמור על אחידות משפחתית – (למנוע התעכבות על מילים וזרימה נוחה של הטקסט)

קיימים תרבויות קריאה נוספות שהתפתחו ומתפתחים בהתאם למדיה עליה הם מופיעים ובהתאם לצורך המהותי אותו הם משרתים עליהם נדבר בפרקים הבאים.

רוצים אות ספר יחודית לפרויקט שלכם? – פנו אלינו בדף יצירת הקשר ונתאים לכם את הפונט הנחשק